Атмосфера плутона повільно зникає, стверджують вчені

22

Утримати свою атмосферу небесним тілам не завжди вдається. Якщо не вірите, запитайте у марса. Нове дослідження показує, що гази, що оточують плутон, поступово зникають, перетворюючись назад в лід у міру того, як карликова планета все далі віддаляється від сонця.

Атмосфера плутона створюється з випарувався льоду на поверхні, причому невеликі зміни температури призводять до значних змін об’ємної щільності атмосфери. Найбільшим відомим азотним льодовиком є sputnik planitia, західна частина серцеподібної області tombaugh regio, видимої на поверхні плутона.

Що виявили

Атмосфера плутона, і без того тонка, складається в основному з азоту з невеликими вкрапленнями метану і чадного газу. У міру зниження температури на поверхні, схоже, це призводить до того, що азот знову замерзає, викликаючи згасання атмосфери.

Оцінка була зроблена за допомогою так званої окультурації: використання далекої зірки як підсвічування для телескопів на землі, щоб поглянути на те, що відбувається на плутоні. Це перевірений і випробуваний метод спостереження, широко використовуваний в астрономії.

Причина явища

В даний час карликовій планеті потрібно 248 земних років, щоб зробити одну орбіту навколо сонця. В один момент вона наблизилася до сонця на відстань 30 астрономічних одиниць (ас) – це в 30 разів більше, ніж відстань між землею і сонцем.

Однак зараз ця відстань збільшується, в результаті чого на плутон потрапляє менше сонячного світла і температура знижується. Збільшення щільності атмосфери, помічене в 2015 році, швидше за все, пов’язане з тепловою інерцією – залишковим теплом, замкненим в азотних льодовиках, яке із затримкою реагує на збільшення відстані між плутоном і сонцем.

І нехай плутон вже і не вважається планетою – це досі викликає суперечки серед фахівців,-але він як і раніше представляє інтерес для астрономів.