Безшовна домашня мережа wi-fi 6: огляд роутера tp-link archer ax23

33

Tp-link archer ax23 досить близький до такого собі»золотого стандарту”. Він містить необхідний і достатній для більшості користувачів набір функцій. Досить швидкий, вміє працювати з мережами onemesh, підтримує wi-fi шостого покоління, управляється через мобільний додаток. Мабуть, для повноти картини йому не вистачає тільки підтримки usb. При ціні 1499 гривень це не найдоступніший пристрій у своїй категорії, але, як ми бачимо за результатами тестів, воно за фактом працює швидше більш бюджетних конкурентів, номінально порівнянних по класу.

3 причини купити tp-link archer ax23:

  • висока продуктивність (реальний гігабіт, як по проводу, так і без);
  • зручне управління через мобільний додаток;
  • підтримка vpn і мереж onemesh.

2 причини не купувати tp-link archer ax23:

  • ви плануєте використовувати мережеві usb-накопичувачі;
  • вам достатньо простішого пристрою з wi-fi 5.

Ви вже визначилися з переходом на wi-fi 6? щоб допомогти вам у цьому питанні, ми продовжуємо знайомство із середнім класом роутерів, що працюють з новим стандартом. Це прості роботяги, на яких буде триматися інтернет в купі квартир, будинків і невеликих офісів. Без надмірностей, але і без економії на важливих дрібницях. Це можна сказати про tp-link archer ax23, хорошого претендента на роль збалансованого роутера. Він підтримує бездротові мережі шостого покоління, показує хорошу швидкість і може масштабуватися завдяки підсилювачам onemesh. Судячи з характеристик, за суворим зовнішнім виглядом заховано практично все, що потрібно більшості користувачів. Потрібно подивитися і перевірити.

Що в коробці?

В коробці-роутер з чотирма незнімними антенами, блок живлення з кабелем, метровий патч-корд і неодмінні папірці: інструкція, гарантійний талон, ліцензійна угода. Є ще окрема наклейка з назвою мережі і паролем за замовчуванням, можна куди-небудь приклеїти.

Як виглядає?

Archer ax23 виглядає консервативно і строго, в стилі інших пристроїв цієї лінійки, без претензій на оригінальність. Прямокутна коробочка з чотирма антенами, дуже схожа на вже знайомий нам archer ax10.

Вся поверхня корпусу-матова, за винятком х-образного глянцевого декоративного елемента на верхній площині. Там же розташований сріблястий логотип tp-link. Світлодіодні індикатори легко знайти на ребрі корпусу, вони видно як зверху, так і спереду. На перший погляд їх багато, але для всіх lan-портів призначений тільки один індикатор, а ось для кожного з бездротових діапазонів є свій, окремий.

На бічних гранях немає ніяких значущих елементів, всі вони сконцентровані на задній панелі. Сюди кріпляться всі чотири антени, тут же зібрані порти rj-45: синій для вхідного підключення (wan) плюс чотири помаранчевих для підключення дротових клієнтів (lan). Для wps передбачена окрема кнопка, вона ж, при тривалому натисканні, включає і вимикає бездротові інтерфейси. Reset сховався в поглибленні під скріпку, а харчування можна включити або вимкнути, не висмикуючи шнур, благо, для цього своя кнопочка теж є. Класичний, зручний, перевірений часом набір керуючих елементів.

Нижня частина несе безліч вентиляційних прорізів, передбачені ніжки для стійкості на поверхні і отвори для настінного кріплення, це зручно. На звичному місці можна знайти наклейку з базовими реквізитами для підключення до роутера.

Як підключити і налаштувати?

Archer ax23 можна налаштувати як за допомогою майстра в мобільному додатку tether, так і без нього. У першому випадку качаємо додаток (доступно для ios і android), натискаємо на кнопку додавання пристрою і слідуємо інструкціям на екрані. Нам покажуть в картинках, як правильно підключити новий роутер і запропонують підключитися до його мережі, після чого встановити пароль, вибрати тип підключення і присвоїти нову назву точці доступу. Кроки прості, інструкції зрозумілі. Додаток має ряд зручних функцій, про які потім розповім трохи докладніше.

У другому випадку (якщо не качати додаток) все відбувається майже точно так же. Тобто, підключаємо вхідний кабель до wan-порту, включаємо живлення пристрою (і модем, якщо потрібно), після чого можна підключатися до мережі роутера (дані вказані на наклейці внизу пристрою). Тільки для первинної настройки йдемо не в додаток, а в веб-інтерфейс за адресою http://tplinkwifi.net. Там-теж установка пароля і ті ж базові настройки. З цього моменту можна повноцінно користуватися інтернетом.

Що вміє?

Tp-link archer ax23 — той випадок, коли це ще масове пристрій, але вже не бюджетник, з якого прибрали все «зайве» на догоду здешевленню. Тут є підтримка шостої версії стандарту wi-fi, технологій ofdma і mu-mimo (для більш ефективної роботи з безліччю пристроїв одночасно), а також beamforming (для поліпшення покриття території бездротовим сигналом). Доступ до мережі захищений сучасним стандартом wpa3. Роутер управляється через мобільний додаток tether, оновлюється по повітрю, має просунуті функції батьківського контролю. До відмінних рис archer ax23 потрібно віднести підтримку мережі onemesh. Це означає, що ви можете докупити сумісний підсилювач сигналу і без додаткових налаштувань отримати велику безшовну мережу для приватного будинку, просторої квартири або невеликого офісу.

Як це виглядає зсередини?

Інструменти управління роутером є в двох місцях: в мобільному додатку tp-link tether і в веб-панелі управління. Багато в чому вони дублюють один одного, але розширені налаштування сконцентровані саме в веб-адмінці. Додаток дозволяє оцінити стан мережі і параметри підключення, подивитися список клієнтів і зробити ряд налаштувань. Серед іншого, сюди винесено повноцінне управління батьківським контролем, onemesh і рядом інших функцій.

За розширеними настройками вирушаємо за адресою http://tplinkwifi.net/. Це повноцінна панель управління, можна користуватися нею і замість мобільного додатку, вона містить максимальний набір функцій. Можливості цієї панелі знайомі всім, хто раніше стикався з іншими роутерами tp-link (або читав наші огляди). Але все одно коротко пройдемося по розділах і відзначимо важливі функції адмінки.

Розділ “схема мережі”, як завжди, вміщує інформацію про поточне підключення та налаштування бездротових мереж, а також список підключених клієнтів. З цікавих особливостей, які є не у всіх роутерах — графіки завантаженості процесора і пам’яті, а також окрема сторінка зі списком пристроїв mesh-мережі. З традиційного-розділи “інтернет” з вибором типу підключення і» бездротовий режим ” з настройками бездротової мережі (назви, паролі, гостьові мережі, функція smartconnect). Остання, нагадаю, об’єднує обидва діапазони під одним загальним ssid, і роутер автоматично буде вибирати, як підключати клієнтів: кого на 2,4 ггц, а кого на 5.

Розділ “додаткові налаштування”, як завжди, самий об’ємний, в ньому купа вкладених підрозділів. Саме звідси можна повторно повернутися до майстра швидкого налаштування роутера або навпаки глибше пірнути в налаштування мережі. Туди, де включається iptv/vlan, налаштовуються dhcp і ddns, редагується таблиця маршрутизації.

Окремий пункт меню “tp-link id” нагадує про те, що цей роутер — хмарний, тобто, підтримує управління через інтернет, в тому числі і через вже відоме нам мобільний додаток. Далі за списком-розділ “бездротовий режим”, де до вже знайомих налаштувань додаються можливість вибору протоколу шифрування, потужності передавача, каналу і його ширини. Є і більш тонкі параметри, включаючи, наприклад, airtime fairness (оптимальний розподіл радіосигналу між клієнтами). Розділ “nat переадресація” пропонує можливість перенаправлення портів, тригерингу, upnp і dmz.

Функції батьківського контролю працюють за звичною схемою. Додаємо профіль користувача (можна створити кілька різних), вибираємо належні йому пристрої зі списку підключених, задаємо обмеження по контенту і часу використання інтернету. Зручна, зрозуміла система.

Далі за списком — розділи, що відповідають за qos, фаєрвол, alg, контроль доступу до адмінки, прив’язка ip і mac-адрес. Можна підняти vpn-сервер (openvpn або pptp). Роутер підтримує ipv6, налаштування роботи з цим протоколом винесені в окремий розділ. Особливий пункт меню виділений і під інформацію про підключення до голосового помічника alexa. А вже в наступному пункті можна включити підтримку технології onemesh для роботи з сумісними підсилювачами сигналу.

У розділі «система» зібрані всі обслуговуючі інструменти. Оновлення прошивки доступне якЗ локального файлу, так і»по повітрю”. Можна зробити бекап налаштувань або відновити їх з раніше збереженого файлу. З більш цікавого-функції відновлення локального пароля, вибір пристроїв, з яких можна заходити в адмінку, а також функція віддаленого доступу до неї через інтернет. Є лог системних подій, утиліти пінгу і трасування, налаштування часу, мови і світлодіодної індикації.

Що зі швидкістю?

Tp-link archer ax23 — це роутер класу ax1800, тобто, якщо скласти максимальні швидкості в обох діапазонах, повинно вийти приблизно 1800 мбіт/с. “за паспортом” це 1201 мбіт/с на частоті 5 ггц і ще 574 мбіт/с в діапазоні 2,4 ггц. Ethernet-порти-гігабітні, це вже цілком типово для більшості роутерів на ринку, крім самих бюджетних рішень. Але цікавіше подивитися на пристрій в реальних тестах. Бенчмарк wi-fi speed test pro дійсно показує заповітні 1201 мбіт/с в параметрах підключення, але при реальних тестах роутер продемонстрував середню швидкість на рівні 1004 мбіт/с. Начебто менше потенційного межі, але помітно більше, ніж у протестованого мною недавно більш доступного mercusys mr70x, теж відноситься до категорії ax1800. Менш передові роутери класу ас1900 показують порівнянну швидкість з клієнтами, що працюють у форматі wi-fi 5, а ось сучасні клієнти, що підтримують мережу шостого покоління, дають новинці розкритися в повну силу, різниця в швидкості дуже помітна. У деяких тестах archer ax23 виявився більш ніж на 30% попереду недавно побував у мене mercusys mr50g.

Три речі, які потрібно знати про tp-link archer ax23

  • це роутер середнього класу, що підтримує wi-fi 6 і гігабітні ethernet-порти;
  • показує хороші результати в тестах продуктивності;
  • управляється через зручний мобільний додаток, але не має портів usb.

Для тих, хто хоче знати більше