Кращі твердотільні накопичувачі pci express nvme в 2021 році

28

Якщо ви зібралися купувати твердотільний накопичувач, доведеться вивчити безліч термінів. Без них ви можете придбати зовсім не те, що хотіли.

Напевно ви знаєте, що ssd означає твердотільний накопичувач. Він складається з флеш-пам’яті в модулях під назвою nand під управлінням чіпа контролера. Поки все просто, але всередині складнощів досить.

В останні кілька років вибір ускладнився через появу трьох термінів: m. 2, pci express (або «pcie») і nvme. Ці розробки покликані зробити накопичувачі швидше або менше в розмірі. Вони ж ускладнюють вибір.

Навіщо твердотільні накопичувачі змінюють форму

Кілька років тому звичайний ssd являв собою невелику пластину, яка в ноутбуці або системному блоці комп’ютера розташовувалася на місці жорсткого диска. Це були накопичувачі розміром 2,5 дюйма. З тих пір багато чого змінилося.

Майже на всіх сучасних материнських платах для комп’ютерів і системних платах багатьох ноутбуків є слоти для накопичувачів значно меншого розміру. Це особливо важливо для тонких ноутбуків, де місця всередині корпусу мало. Слоти називаються m. 2 і в них встановлюються накопичувачі, схожі на тонку смужку жуйки. Хоча б один подібний слот є на більшості сучасних материнських плат. У деяких платах їх два або три. Ці накопичувачі можуть бути значно швидше, ніж старі більші моделі.

Чому знадобилося так багато часу на зменшення розмірів ssd? твердотільні накопичувачі з виробничої точки зору ніколи і не повинні були бути великими. У класичних накопичувачів розміром 2,5 дюйма всередині корпусу багато вільного простору. Такими їх створили, щоб вони розміщувалися у відсіках існуючих комп’ютерів і ноутбуків. Коли ноутбуки та планшети стали тоншими, виникла необхідність зменшити розміри ssd. Накопичувачі m. 2 являють собою вузьку смугу друкованої плати з мікросхемами на ній. Вони стали більш компактними в порівнянні з минулими накопичувачами і їх легше вмістити в обмеженому просторі.

Дещо про m. 2

Більшість накопичувачів m. 2 не можна назвати зовні привабливими. Це голі друковані плати з мікросхемами, включаючи чіпи пам’яті nand для зберігання даних. На деяких може бути радіатор або розподільник тепла, які потрібні як для практичних цілей, так і для краси. Головне ж, потрібно розуміти, чим накопичувачі m. 2 є і чим не є.

M. 2 називають інтерфейсом, але це не все. Також це форма або форм-фактор накопичувачів, а ще розташування контактів для підключення до материнської плати.

Шина даних або шлях для передачі даних на накопичувач і з накопичувача-це трохи інша історія. Тут потрібно сказати про nvme. Спочатку доведеться обговорити ключові фізичні характеристики накопичувачів m. 2, які потрібно розуміти для правильного вибору.

Твердотільні накопичувачі m. 2 відрізняються по чотиризначному або п’ятизначному числу в специфікаціях або назві. Це число являє собою одиницю виміру в міліметрах. Перші дві цифри показують ширину накопичувача, другі дві або три довжину.

Всі ssd і слоти m. 2 для складання або модернізації комп’ютерів зараз мають шириною 22 мм.відповідно, це число зазначено в їх назвах. По довжині найчастіше зустрічаються 80 мм (»m. 2 type-2280«) і 60 мм (»m. 2 type-2260″). Однак існують плати довжиною від 30 мм («m. 2 type-2230») або до 110 мм («m. 2 type-22110»).

Чому довжина різна? чим довше друкована плата, тим більше площа її поверхні і більше місця для установки чіпів пам’яті.

довжина відіграє важливу роль при установці накопичувача в ноутбук. Більшість материнських плат для комп’ютера зі слотами m. 2 пропонують точки кріплення для накопичувачів різної довжини, найчастіше 80 мм, 60 мм і 42 мм, а іноді і 110 мм. У ноутбуки зазвичай встановлюються накопичувачі тільки однієї довжини. Тому перед покупкою накопичувача для ноутбука потрібно перевірити наявність вільного простору.

Довжина накопичувача m. 2 не завжди прямо пропорційна його місткості. Однак, чим більше площа плати, тим більше чіпів пам’яті на ній можна розмістити при інших рівних. Через обмеження обсягу і щільності пам’яті більшість накопичувачів m. 2 володіють максимальною місткістю 2 тб. При цьому існують версії 4 тб і 8 тб. Є п’ять класів місткості більшості твердотільних накопичувачів m. 2. Обсяг в межах класу залежить від того, скільки даних виробник залишив під надмірне виділення ресурсів. Це запас на той випадок, коли осередки накопичувача через знос починають виходити з ладу. Класи наступні:

 • 120 гб або 128 гб
 • 240 гб, 250 гб або 256 гб
 • 480 гб, 500 гб або 512 гб
 • 960 гб або 1 тб
 • 2 тб

Потрібно повторити, що накопичувач m. 2 може бути платою будь-якої довжини і місткості, але це не вказує на використовувану шину. Про це важливо пам’ятати і необхідно переконатися, що по довжині накопичувач поміщається в ваш пристрій.

Що таке шина? pci express і nvme

Перші накопичувачі m. 2 використовували шину ata (sata). Можна сказати, що це версія накопичувача 2,5 дюйма без зовнішнього корпусу. Зараз теж можна знайти в продажу накопичувачі з шиною sata в формі m. 2. Вони підходять під багато сучасних слоти m. 2. Бувають версії одного накопичувача розміром 2,5 дюйма і m. 2 з різницею в продуктивності між ними. Якщо накопичувач використовує шину sata, дані передаються одними шляхами незалежно від того, буде це ssd 2,5 дюйма з підключенням через роз’єм sata за допомогою кабелю або ж плата m. 2 для відповідного слота.

Ssd формату m. 2 на основі інтерфейсу sata непогані, але найвищу швидкість забезпечує шина pci express. Комп’ютер повинен підтримувати інтерфейс pci express для слота m. 2, щоб можна було встановити подібні ssd. Деякі материнські плати підтримують обидва варіанти шин.

Ноутбук може підтримувати тільки накопичувачі m. 2 із застосуванням шини sata, що обмежує можливості апгрейда. Єдина причина оновлювати накопичувач ноутбука полягає в збільшенні місткості.

У деяких преміальних ноутбуках можуть застосовуватися накопичувачі pci express m. 2. Потрібно звернути увагу, що моделі на зразок останніх apple macbook pro працюють з накопичувачами pci express, які припаяні до системної плати і їх не можна витягти. Pci express ssd може не означати знімний модуль m. 2 ssd. Як вже сказано вище, майже у всіх сучасних материнських плат є слот m. 2 і більшість з них працюють з накопичувачами pci express m. 2.

Перше покоління ssd m. 2 pci express працювало з інтерфейсом pci express х2. Пропускна здатність у нього не набагато вище в порівнянні з sata 3.0. Зараз це змінилося. У сучасних накопичувачів m. 2 є підтримка інтерфейсу pci express 3.0 х4 з чотирма смугами. Вони працюють спільно з технологією під назвою non-volatile memory express (nvme). Дана технологія призначається для подальшого збільшення продуктивності, в першу чергу при важких навантаженнях.

Nvme являє собою протокол управління ssd, який в останні роки вийшов на провідні позиції серед внутрішніх твердотільних накопичувачів. Ви могли чути термін ahci. Це керуюча схема, яка застосовується в жорстких дисках і накопичувачах sata для передачі даних по шині sata. Ahci розробили ще за часів домінування жорстких дисків, але цей стандарт працює і з ssd. Nvme розробляли спеціально для твердотільних накопичувачів і оптимізували для флеш-пам’яті. Його створили для заміни ahci в сучасних ssd.

Nvme являє собою поширене слово в накопичувачах m. 2. Ваша материнська плата повинна підтримувати накопичувачі pci express nvme в bios, щоб цей накопичувач міг використовуватися як завантажувальний пристрій. Більшість випущених в останні роки материнських плат підтримують накопичувачі pci express x4 nvme m. 2, але в будь-якому випадку потрібно переконатися в цьому.

У деяких материнських плат є два або більше слотів m. 2 і різні слоти можуть підтримувати різні специфікації. Якщо ж мова йде не про материнські плати останніх трьох років, наявність слотів m. 2 з підтримкою nvme не гарантовано. Загалом, читайте керівництво від своєї материнської плати або ноутбука, перш ніж вибирати накопичувач.

Також необхідно переконатися, що якщо ваш комп’ютер підтримує накопичувачі nvme, то обраний вами накопичувач pci express теж підтримує nvme. Це буває не завжди, навіть якщо ssd застосовує шину pci express. Накопичувачі pci express m. 2 випускали ще до появи nvme. Сучасні моделі мають підтримку nvme, але продаються і старі моделі. Зараз поширеними є накопичувачі pci express 3.0 x4 nvme m. 2, швидкість яких дуже висока. Накопичувачі з шиною sata не можуть наздогнати їх.

Загалом, при покупці накопичувача потрібно бути впевненим, що материнська плата підтримує його. Відповідно,Потрібно ознайомитися з керівництвом плати або прочитати характеристики на сайті виробника. Багато мобільні пристрої в наші дні при наявності m. 2 підтримують одночасно m. 2 sata і m. 2 pci express/nvme. У випадку з ноутбуками може знадобитися зателефонувати в сервіс підтримки виробника, щоб дізнатися точні специфікації.

У деяких ноутбуках накопичувач припаяний до материнської плати, тому замінити його неможливо. Навіть якщо це не так, зміна накопичувача може позбавити вас гарантії на пристрій. Це питання теж потрібно прояснити.

При виборі m. 2 pci express ви можете зіткнутися з найбільш дорогими моделями з підтримкою pci express 4.0. Швидкість у них ще вище. Правда, далеко не у всіх варіантах використання комп’ютера ви помітите різницю.

Швидкість читання у моделей на зразок флагманського samsung ssd 980 pro може досягати 7000 мбіт / с.за такими накопичувачами майбутнє, але зараз pcie 4.0 можна знайти тільки на самих останніх версіях материнських плат. Для amd це плати на чіпсетах amd x570 або b550 для широко поширених процесорів ryzen і trx40 для ryzen threadripper. У intel підтримка pcie 4.0 з’явилася з процесорами 11-го покоління rocket lake-s з чіпсетами z590. У ноутбуках на мобільних процесорах tiger lake 11-го покоління цей стандарт теж є.

Можна встановити накопичувач з підтримкою pcie 4.0 на плати з підтримкою тільки pcie 3.0, але тоді вони будуть працювати на швидкостях останнього. Навряд чи варто переплачувати за те, що ви не зможете використовувати. Якщо ви збираєтеся купувати новий комп’ютер або оновлювати існуючий, є сенс брати материнську плату останнього покоління. Якщо ж ви почекаєте і будете оновлюватися пізніше, накопичувачі з останнім стандартом можуть встигнути подешевшати. Зараз вони годяться тільки для ентузіастів, геймерів і творців важкого контенту.

Якщо ви хочете поставити накопичувач pci express / nvme на комп’ютер зі старою материнською платою, де є слот m. 2, варіантом є накопичувач m. 2 на окремій платі. Накопичувач m. 2 встановлюється на плату розширення pci express зі слотом m. 2 і вставляється в звичайний слот pci express як мінімум з чотирма смугами.

Подібні рішення пропонують intel, gigabyte, plextor, kingston та інші виробники. У деяких випадках виробники материнських плат на зразок asus в комплект поставки цієї плати додають несучу карту m. 2. В результаті накопичувач m. 2 на карті розширення pci express дає доступ до швидкостей pci express/nvme без відповідного слота на материнській платі. На старих платах карта повинна перетворити цей накопичувач в завантажувальний.

Деякі накопичувачі pci express m. 2 при тривалих навантаженнях можуть нагріватися. Установка модуля m. 2 на вертикальну плату здатна поліпшити охолодження і дозволити уникнути скидання продуктивності через нагрівання. Ці накопичувачі такі швидкі, що при звичайних навантаженнях дані передаються до того, як плата нагріється.

Ще є форма накопичувачів nvme під назвою u. 2. Зараз існує кілька подібних накопичувачів. Наприклад, представлені в 2015 році intel 750 series, в кінці 2017 року з’явилися intel optane ssd 900p series. Такі накопичувачі nvme бувають двох різновидів. В одному випадку це проста плата pci express. В іншому це формат 2,5 дюйма з радіатором.

Застосовується орієнтований на сервери фізичний інтерфейс u. 2, який рідко зустрічається в накопичувачах для домашніх персональних комп’ютерів. Деякі дорогі материнські плати на зразок лінійки gigabyte designare можуть володіти вбудованим портом u. 2, але для більшості накопичувачів потрібно перехідник в слот m. 2.

Поради щодо придбання накопичувачів nvme

розмір є ключовим фактором . Вище йдеться про код, який показує на довжину і ширину накопичувача m. 2. Переконайтеся, що він поміститься по довжині в ваш комп’ютер або ноутбук. Для ноутбуків це має більше значення. Більшість продаваних в магазинах накопичувачів мають довжину 60 мм або 80 мм.також дивіться на радіатор або розподільник тепла зверху накопичувача, щоб вони не заважали встановити його в корпус. Найчастіше цей радіатор можна прибрати, але якщо він встановлений, значить так треба. При установці в ноутбук накопичувача m. 2 pci express з великим радіатором він може туди не поміститися.

інформація про шини може бути заплутаною . При покупці накопичувача для ноутбука вибір робиться між sata і pci express. Зазвичай в ноутбук накопичувач купують для збільшення обсягу. У більшості ноутбуків немає зайвих слотів m. 2, тому один накопичувач змінюється на інший.

У материнських платах для комп’ютерів місця більше, тому вони можуть підтримувати шини sata і pci express в слоті m. 2. Якщо на платі є два слоти m. 2, кожен з них може підтримувати різну шину. Якщо мова йде про pci express m. 2, то старі моделі материнських плат можуть не підтримувати pci express x4, тільки x2. Загалом, заплутатися дуже легко і потрібно діяти з обережністю. Необхідно бути впевненим, що обраний вами накопичувач підтримується материнською платою.

звертайте увагу на завантаження . Якщо ви вперше берете для комп’ютера твердотільний накопичувач pci express / nvme, потрібно зрозуміти, чи дозволить материнська плата зробити накопичувач завантажувальним. Для цього може знадобитися оновити bios. На сучасних материнських платах таких проблем не буває.

не переплачуйте . Важко зробити вибір твердотільного накопичувача по співвідношенню ціни і можливостей. Найкраще звертати увагу на вартість гігабайта. Накопичувачі з підтримкою шини даних pci express зазвичай дорожче. Розділіть ціну накопичувача в рублях на обсяг в гігабайтах і отримаєте вартість 1 гб. Наприклад, якщо накопичувач місткістю 1 тб продається за ціною 8000 руб, вартість 1 гб складе 8 руб.так можна порівнювати цінність різних накопичувачів.

1. Adata xpg spectrix s40g 🏆

Кращий для геймерів і любителів світлодіодного підсвічування

Adata xpg spectrix s40 m. 2 являє собою дуже яскравий ssd зі світлодіодним підсвічуванням. З ним ваш комп’ютер заграє новими фарбами. Швидкість читання і запису блоків даних 4k повинна задовольнити більшість геймерів.

 • заплутане збереження налаштувань rgb.

2. Crucial p5 plus

Кращий для оновлення до pci express 4.0

Накопичувач crucial з шиною pcie 4.0 демонструє відмінну швидкість завантаження програм в тестах і пропонує відмінне програмне забезпечення і гарантію.

 • відмінні загальні оцінки в тестах pcmark 10 і висока швидкість завантаження додатків.
 • якісний програмний пакет для управління накопичувачем.
 • 256-бітове апаратне шифрування aes всього накопичувача.
 • гарантія 5 років.
 • невисока швидкість запису в crystal diskmark 4k.

Ціни на яндекс.маркет

3. Intel ssd 670p

Кращий за швидкість завантаження

Досить дорогий накопичувач intel на чіпах типу qlc, який видає високу продуктивність довільного читання даних блоків 4k з малою глибиною черги.

4. Samsung ssd 980

Кращий за максимальні швидкості на pcie 3.0

Накопичувач samsung являє собою чудовий варіант середньої цінової категорії для покупців перших ssd і шанувальників бренду, видаючи максимальну на даний момент продуктивність на шині pci express 3.0.

 • найвища швидкість читання випадкових блоків даних 4k.
 • ціна для такої продуктивності.
 • краще програмне забезпечення.
 • гарантія 5 років.

Ціни на яндекс.маркет

5. Samsung ssd 980 pro

Ще один накопичувач samsung, на цей раз на шині pci express 4.0. Він порадує бажаючих оновити або зібрати новий комп’ютер, якщо у них є на це гроші. Тут ви отримаєте максимальну теоретичну продуктивність серед сучасних ssd.

 • дуже високі швидкості.
 • підтримка шини pci express 4.0.
 • гарантія 5 років.
 • вбудоване апаратне шифрування.

мінуси:

 • висока вартість в перерахунку на гігабайт.
 • рейтинг стійкості до запису нижче в порівнянні з ssd 970 pro.

Ціни на яндекс.маркет

6. Msi spatium m480 hs

Кращий при наявності місця

Накопичувач msi володіє високими швидкостями послідовного доступу до даних. Його алюмінієвий радіатор стане відмінним доповненням для комп’ютерів, куди він вміститься. Однак, за це доведеться чимало заплатити.

мінуси:

 • ціна.
 • відсутнє керуюче програмне забезпечення.
 • немає в рф.

Ціни на amazon

7. Teamgroup t-force cardea zero z440

Бюджетна альтернатива на швидкостях pcie 4.0

Якщо у вас є материнська плата під процесори amd на чіпсетах x570, b550 або trx40, накопичувач teamgroup стане відмінним варіантом для збільшенняШвидкості роботи з даними.

плюси:

 • високі швидкості читання і запису даних.
 • солідні оцінки в pcmark 10.
 • високий рейтинг стійкості до запису.
 • гарантія 5 років.
 • розподільник тепла з тонкої фольги підійде для інтегрованих в материнську плату систем охолодження.

мінуси:

 • тільки два варіанти місткості.
 • незначний приріст швидкості в порівнянні з багатьма накопичувачами на pci e 3.0.
 • дорожче деяких конкурентів з шиною pcie 4.0.
 • немає керуючого програмного забезпечення.

Ціни на amazon

8. Wd blue sn550

Кращий бюджетний накопичувач з середньою швидкістю запису

Wd blue sn550 володіє відмінним співвідношенням ціни і можливостей для накопичувача m. 2 на pci express. У тестах він не поступається багатьом накопичувачам за ціною в два рази вище.

Порівняльна таблиця