Виявлена» падаюча «на» свою “зірку надгоряча» пекельна” екзопланета

34

Космічна обсерваторія tess, призначена для пошуку екзопланет, зробила чергове відкриття планети з унікальним кліматом і незавидною долею. Екзопланета, що отримала назву toi-2109b, знаходиться на відстані 861 світлового року від сонця і розташована в сузір’ї геркулес, має масу рівну 5-ти масам «нашого» юпітера і обертається навколо «своєї» зірки з періодом 16 земних годин. При цьому радіус планети становить всього 1,35 радіуса юпітера.

Клімат планети можна уявити як “пекельний” – температура поверхні розігрівається до 3300 градусів за цельсієм. Для порівняння: температура плавлення сталі становить всього 1400-1520 градусів, і тільки температура плавлення вольфраму (3400 градусів цельсія) порівнянна з температурою «пекельного клімату» планети toi-2109b. Надгірячий клімат, на думку астрономів, не дозволяє утворитися на планеті атмосфері.

Висока температура на toi-2109b пояснюється близьким розташуванням планети до «свого» сонця – жовто-білому карлику, маса якого в 1,5 рази, а радіус – в 1,7 рази більше «нашого» сонця. Передбачається, що» нічна» частина ” планети, завдяки відсутності атмосфери, може швидко охолоджуватися і кожну добу на поверхні можуть проходити складні хімічні реакції, викликані жахливою різницею температур.

Доля планети toi – 2109b досить сумна-вона обертається по низхідній орбіті і вже через 10 мільйонів років остаточно «зіллється» зі своєю зіркою. Землянам пощастило виявити таку унікальну планету, так як вже через кілька земних років toi-2109b не можна буде виявити навіть за допомогою космічних телескопів, так як її силует зіллється з яскравим фоном місцевої зірки.