Виявлена екзопланета з магнітним полем, як у землі (2 фото)

30

Вперше за час дослідження далекого космосу за межами сонячної системи астрономи виявили планету зі слідами магнітного поля. Для нашої землі магнітне поле є своєрідним щитом, що захищає планету від згубного випромінювання енергетичних частинок сонячного вітру. Передбачається, що і на інших планетах наявність магнітосфери забезпечить захист від шкідливих космічних випромінювань і дозволить розвиватися органічного життя.

Магнітне поле екзопланети hat-p-11b виявили астрономи з університету арізони, використовуючи дані, отримані від космічної обсерваторії «хаббл». Розміри планети можна порівняти з розмірами» нашого “нептуна, а сліди магнітного поля були ідентифіковані по сліду із заряджених вуглецевих частинок, що тягнуться довгим “хвостом” за hat-p-11b.

Дослідження екзопланети велося в ультрафіолетовому спектрі. Відстань від землі до унікальної планети, розташованої в сузір’ї лебідь, становить 123 світлових роки. Прилади “хаббл” виявили іони вуглецю – заряджені частинки, які взаємодіють з магнітними полями, що оточують планету в так званій магнітосфері.

За заявою вчених, вперше за межами сонячної системи була виявлена планета з ознаками магнітного поля. Один з керівників проекту в університеті арізони професор гільда баллестер заявила, що, як і на землі, сильні магнітні поля екзопланети можуть захищати її атмосферу і поверхню від згубного впливу енергетичних частинок сонячного вітру. Захищена планета має всі шанси для зародження і розвитку органічного життя.

В ході дослідження астрономи спостерігали іони вуглецю не тільки в районі безпосередній близькості від планети, але і в районі «хвоста», де частинки «відлітали» від hat-p-11b зі швидкістю близько 160 тисяч кілометрів на годину. Іонний слід розтягнувся за планетою на відстань до 1 астрономічної одиниці (відстань від землі до сонця).

Вченим з арізони в дослідженні допомагали астрономи з паризького інституту астрофізики, які створили комп’ютерну тривимірну модель взаємодії магнітного поля планети з верхніми шарами атмосфери і приходять з космосу сонячним вітром.

Фізичні процеси, що відбуваються в магнітосфері землі і hat-p-11b, виявилися ідентичними. Однак екзопланета знаходиться занадто близько до “свого сонця” (1/20 відстані від землі до сонця), і верхні шари атмосфери hat-p-11b буквально «википають» і створюють «хвіст» магнітосфери. Вчені також виявили, що склад атмосфери екзопланети, а саме його металічність (наявність хімічних елементів важче водню і гелію), трохи нижче, ніж передбачалося, що може, на думку дослідників, «кинути виклик сучасній теорії формування екзопланет».

Маса hat-p-11b становить 8% від маси юпітера, і вчені припускають, що екзопланета має більше схожості з «нашим» юпітером, ніж з порівнянна за розмірами нептуном, багатим металами.